Popis
O rostlině
Původ a rozšíření
Subtropická rostlina Cucumis metuliferus – kiwano se k nám začala dovážet ze Střední Ameriky a z Izraele. Vzbudila pozornost svým nevšedním vzhledem, velkým množstvím semen a jejím využitím v naších podmínkách.
Botanická charakteristika
Kiwano je mohutná rychle rostoucí jednoletá liána, jejíž lodyhy dosahují délky i více metrů a přichytávají se úponkami opor podobně jako okurka. Listy i lodyhy jsou porostlé jemnými chloupky podobně jako okurkové listy. Květy mají průměr 2 – 3 cm, jsou sytě žluté a obojího pohlaví na jedné rostlině. Rostlina není samosprašná, vysazujeme v páru. Tak jako u okurek, tak i u kiwana se za samčími květy objevují samičí, které mají po opylení plůdky dorůstající délky cca 12 cm a šířky 6 – 7 cm. Plody vejcovitého tvaru jsou pokryty řídce trny vyrůstajícími oplodí. Při dozrávání se barva plodu mění od zelené až po oranžovou. Svým vzhledem působí dekorativně. Dužina je sladkokyselá. rosolovitá, sytě zelená, rozdělena do několika komor a obsahuje bílá semena 6 mm dlouhá.
Využití
Plody se konzumují čerstvé. Ozdobně působící plátky se dají využít na obkládání jídel. Plody se různě přichycují, protože v syrovém stavu mají nevýraznou sladkokyselou okurkovou chuť. Plod se podélně rozřízne po délce, dužina i se semeny se vybere na misku a buď se přisladí, nebo se přidají kousky ovoce, které svou sladkou chutí zvýrazní speciální chuť kiwana. Po vychlazení můžeme takto upravené plody ještě zvýraznit přidáním trošky citronové šťávy. Podávat můžeme se šlehačkou a oplatkami. Dužina se dá také vybrat z plodů uříznutím horní (apikální) části, po jejím ochuceni ji vrátit zpět do oplodí a ozdobit například šlehačkou.
Pěstování
Kiwano se dá pěstovat všude tam, kde se daří okurkám. Dobře prosperuje ve fóliovníku. Předpěstujeme-li si sazenice, plody nám uzrají i na záhoně. V chladnějších oblastech se dá pěstovat jako rajče ve foliových buňkách. Jelikož rostlina roste rychle do délky, je vhodné po 1,5 metrech výhonky zkrátit, aby se rostlina příliš nevysilovala a využívala živin k růstu plodů. Na jedné rostlině se urodí 15 – 40 plodů. Půdu vyžaduje lehkou s dostatkem živin a závlahy. Množení rostliny probíhá výhradně semeny. Plíseň okurková rostlinu nenapadá, taktéž nebyli na rostlině pozorováni škůdci.